Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Alt çene eğriliği

Alt çene eğriliği

Alt çene eğriliği nasıl tedavi edilir ?

Çene deformitelerinde muayene sonrasında sefalometrik analiz yapılır.Sefalometrik analiz;hastanın kafa röntgen filmleri üzerinde yapılan mimari çizim ve ölçümlerdir. Bu mimari çizim ve ölçümlerde kafatasındaki sabit noktalar kullanılarak alt-üst çenenin pozisyonları değerlendirilir ve sorun tespit edilir, bu soruna göre de tedavi planlaması yapılır. Çene cerrahisinde mükemmel netice elde edebilmek için ameliyat öncesinde ortodontik tedavi ve planlama süreci geçirilmesi gerekir. Dişler ameliyata hazır hale getirildikten sonra planlanan ameliyat uygulanır.

Sadece alt çenede olan sorunlarda genel anestezi altında, ağız içinden ameliyat yapılır. Çenenin köşe bölgelerine her iki taraf olmak kaydıyla kemik kesisi yapılır ve sonrasında kemik uzaydaki 3 vektörde (öne-arkaya, aşağı-yukarıya, sağa-sola) de hareket ettirilerek deformite giderilir. Kemiğe yapılan kesiler titanyum vidalar ile sabitlenir ve ağız içindeki kesiler kendiliğinden eriyen dikişlerle kapatılır. Hasta 1 gece hastanede kalır, 2 gün boyunca sıvı gıda ile beslenir, sonrasında aşamalı olarak normal gıdalara geçer. Dişleri birbirine bağlamadığımız için hasta rahatlıkla konuşur ve ağzını açıp kapatabilir. Hastanın çene ve boynunda oluşabilecek ödem 7-10 gün içinde geçer ve 2 hafta içinde iş yaşantısına dönebilir.

Çenenin bir tarafının diğer yöne kayması nasıl tedavi edilmeli ?

Çenede çok değişik deformite tipleri mevcuttur. Eğer çene bir tarafa doğru kayma göstermiş ise muayene bulgularına göre ortodontik tedavi ve planlama süreci sonrasında çene ameliyatla normal pozisyonuna alınır.

Çenede hareket kısıtlılığının sebebi nedir ?

Çenede hareket kısıtlığının birinci sırada nedeni Çene Eklem Fonksiyon Bozukluğu (TME Disfonksiyonu) olarak adlandırılan sorundur. Çoğunlukla medikal tedaviler, gece plağı kullanımı ve çene eklem fizyoterapisi ile güzel neticeler elde edilebilmektedir.

Diğer bir neden ise çocukluk yaşlarında geçirilen travmayla oluşan çene eklem kırıklarına sekonder ortaya çıkan eklem kemikleşmesi( TME Ankilozu) tablosudur. Bu durumda hasta ne yaparsa yapsın ağzını açamaz veya çok az açabilir. TME ankilozunun tedavisinde ise ameliyatla kaburga kemik-kıkırdak bölgesi kullanılarak yeni eklem yapılması gerekmektedir, sonuçları ise çok yüz güldürücüdür.

“Ağzımı açıp kapattığımda sürekli ses geliyor”  Neden olabilir ?

Bunun nedeni çene ekleminde fonksiyon bozukluğudur ve tedavisi konusunda sizlere yardımcı olabiliriz. Çene eklem fonksiyon bozukluğunun en sık nedeni ise travmadır, bu zorlu diş çekimi(20 yaş dişi çekimi) olabileceği gibi çarpma gibi travmalar da olabilir.

Çene Kayması tekrar eden bir sorun mu? Tek ameliyat yeterli olacak mı ?

Çenede sağa-sola doğru olan kayma durumlarında yapılacak ameliyat sorunu net olarak çözümler ve tekrar etme gibi bir durum söz konusu olmaz.

Alt çenenin ilerde olması giderek artar mı ?

İskeletsel gelişim tamamlandıktan sonra alt çene daha da ileriye gidemez. Ancak bu tablonun tek istisnası çene ekleminde (kondil) oluşan iyi ya da kötü huylu tümoral lezyonlardır.

Alt çenenin ilerde olması yemek yemeyi etkiler mi ?

Alt çenenin ileride olması alt ve üst dişlerin birbiri ile olan ilişkisini bozar. Özellikle ön dişlerdeki temasın bozuk olması lokmaların ısırılarak kopartılmasında sıkıntıya neden olur dolayısıyla sindirimin ilk aşaması olan ağız içi aşamasının yapılamamasına neden olur. İşte tam da bundan dolayı yemek yemeyi yani sindirimi negatif olarak etkiler.

Konuşurken ağızın bir tarafa neden kayar?

Konuşurken ağzın bir tarafa doğru kaymasının en belirgin nedeni çene eklemiyle alakalı sorunlardan dolayıdır. Çene eklem fonksiyon bozukluğu(TME Disfonksiyonu), çene eklem tümörleri bunun nedenleri arasındadır ve hastanın muayene bulgularına, röntgen filmlerinin incelenmesiyle buna doğru tanı koyabiliriz.

Çenenin geride olması nefes almamızı etkiler mi ?

Alt çene geride olduğunda dil ve ağız tabanı kas dokusu da geride konumlanmış olur ve uyku esnasında bu dokular daha da geriye kayacağı için nefes almada sorunlar yaşanabilir. Bu durum horlamanın ve uykuda nefes kesilmesi (obstrüktifsleepapne- uyku apnesi) tablosunun başlıca nedenleri arasındadır.

 

Bu Makale 2.117 kez Görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir