Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun Estetiği Nasıl Yapılır ? 

Burun estetiği kişinin yüz yapısına göre ihtiyaca göre şeklinin değiştirilmesi işlemidir. Herkese aynı burun tabi ki olmaz. Yüz ve ten rengine göre en uygun burun şekli en doğal bir şekilde yapılmalıdır. Hastane ortamında ortalama 2 saat süren bir ameliyattır. Anestezi verilerek yapılır. 

Burun estetiği Hangi Yaşlarda Yapılmalı ? 

Burun estetiği ameliyatı burun bölgesinin gelişiminin tamamlanmasından sonra yapılması gerekir. Bu da 14-15 yaşlar arasında olur. 18 yaşını dolduran bir kişi ameliyatı kendi özgür iradesi ile yapabilir. Eğer bu yaşların altında ise, anne ve babanın onayı alınarak yapılabilen bir ameliyattır. Burun gelişimi gerekli yaşa gelmiş olsa bile, eğer burun gelişimi tamamlanmamış ise ameliyat yine yapılamaz. Çünkü burun gelişimi sonlarında bile burun şeklini tamamlayabilir. Ameliyatın bir üst sınırı ise yoktur.

Burun Estetiği Ameliyatı ile Nefes Alma Sorunu da Ortandan Kalkar Mı ?

Evet biz yaptığımız ameliyatlarda standart olarak nefes alma sorununu da gideriyoruz. Genelde herkes de bu sorun az da olsa çok da olsa var. Biz hastamızın daha rahat nefes alabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bilmenizi istediğim başka bir durum ise, bu ameliyat ile birlikte her cerrahın bu sorunu gidermediğidir. Extra olarak ameliyata bir kbb doktorunun girmesi gerektiği de söylenebilir. Veya bunun için ayrıca bir ücret de talep edilebiliyor. Biz bu işlemi standart olarak her hastaya uyguladığımızı bilmenizi isterim.

Burun Estetiği Ameliyatını Sigorta Karşılar mı ? 

Burun estetiği ameliyatı bir estetik ameliyattır. Bu branşta olan ameliyatları devlet karşılamaz. Özel sağlık siğortaları ile de bu ameliyatı olamazsınız. Nadiren de olsa bazı indirim veya avantaj sağlayan sigortalar olsa bile, bu ameliyatı hiç para ödemesiz yaptırmanız mümkün değildir. (İstisnalar hariç) Bazı travmatik durumlarda burun fonksiyonu tamamen bozulan ve yüzünün şekli ciddi zarar görmüş ve mutlak burun ameliyatı gerektiren durumlar da ise, sigortada ameliyat olunabilir. Ama konumuz estetik olduğu için tamamen estetik amaçlı ameliyatları para ödemeli olarak yaptırabilirsiniz.

Burun Boyutları ve Şekli Nasıl Yapılmalı 

Burun estetiği için bize başvuran hastalarımızın büyük bir kısmı, ellerinde bir burun estetiği yaptırmış kişinin resmi ile gelir. Veya film yıldızları ve ünlülerin burun yapısına benzer burunlarda istenir. Biz esteport ailesi olarak bu grup hastaların isteklerinin makul seviyede karşılıyoruz. Ama her kişiye aynı tip burun olmayacağı için olması gereken burun şeklinin öncesi ve sonrası görüntüler ile destekliyoruz. 

Her zaman hastanın istediği ölçüde burun estetiği yapmak cidden zordur. Bazen de bir bir cerrah olarak sonucu tahmin ettiğimiz için yakışmayacağını ameliyat öncesinde tespit ederiz. Kötü olacak bir sonucu da göz göre göre uygulamasına geçmeyiz. Bu yüzden hastaya bu şekilde bilgilendirme yaparak en uygun burunun kendisine göre nasıl olmasını gerektiği bilgisini vererek muayenemizi tamamlarız.

Burun Estetiği Öncesinde Yapılması Gerekenler

Burun estetiği öncesinde 2 saat öncesinde hastanede olmanız gerekiyor. Bu süre içerisinde kan tahlilleri yapılıp sonuçları ameliyat öncesinde belirleniyor. Genel anestezi alınacağı için anestezi doktorunun muayene etmesi gerekir. Bu sürede anestezi ye karşı bir alerjinizin olup olmadığı tespit edilir. 

Ameliyat olacağının dünün akşamı 12 den sonra hiç bir şey yememeniz gerekiyor. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçları da kullanmamanız gerekiyor. Buna en büyük örnek aspirin kullanımıdır. Ameliyata gelirken hafif ve size ağırlık yapmayan giysiler giymeniz, sizin konforunuz için faydalı olacaktır. Kadın hastalarda adet döneminde olmak ameliyat için sorun yapmaz.

Burun Estetiği Sonrası Yapılması Gerekenler

Burun estetiği sonrasında bazı kullanılan ilaçla olacaktır. Bunlar konforu arttırmak için ve acı ve ağrıyı sıfıra indirmek için verilir. Ameliyat sonrasında bir gün süre ile hastane de kalmak gerekir. Bu süreyi bir refakançı ile geçirmenizde fayda olacaktır. Hastanede düzenli kontroller zaten yapılacaktır ama, bir yakınınızda hastanede sizinle beraber olması sizi daha fazla rahatlatır.

Ameliyattan sonra şişlik ve morluklar olacaktır. Bunlar 10 gün içerisinde yavaş yavaş gider. Ayrıca buz tedavisi ile burun ödemlerinin daha hızlı iyileşmesi desteklenir. Burun estetiği sonrası burunun tam halini alması 6 ay ile 12 ay arasında vücut yapısına göre değişir. Bu sürelerde burun düzenli kontroller ile bakımı yapılır. Bu yüzden bir kaç kez doktor ziyaret edilerek burun temizletilmelidir. 

Burun Estetiği Hangi Teknik ile Yapılsa Daha İyi olur ?

Burun estetiğinden 2 farklı teknik var. Bunlar ; açık ve kapalı tekniklerdir. Her cerrah bu iki tekniği de kullanabilir. Veya alışık olduğu tekniği rutin olarak kullanabilir. Bu Tamamen el alışkanlığı ile alakalı bir durumdur. Birbirine göre üstünlükleri tabi ki var. Ama bu kişinin deri kalınlığından turunda ameliyat sonrası önerileri yapıp yapmama potansiyeline kadar değişkenlik gösterecektir. Bu yüzden aslında hastayı ilgilendiren bir konu değildir. 

2. Kez Burun Estetiği(Revizyon) Olmak İsteyen Hasta Ne Yapmalı ? 

Bir kere burun estetiği olmuş bir hasta 2. kez burun estetiği olabilir. 1. Yaptırdığını beğenmemiş olabilir. Eksik gördüğü ve düzeltme yaptırmak istediği kısımları da olabilir. Bu gibi durumlarda 2. bir burun estetiği birinci burun estetiğinden en az 6 ay sonra yapılması gerekir. Bu süre öncesinde yapılan ameliyatlar sıkıntılı olabilir.

Ameliyatsız Burun Estetiği Olur Mu ? 

Ameliyat olmadan kalıcı bir burun estetiği olmaz. Geçici olarak burun ameliyatı olmadan burun dolguları ile burunun bir çok bölgesine şekil verilebilir. Özellikle burun kemiği ve burun ucu kaldırma gibi işlemlerde burun dolgusu ile yani ameliyatsız yöntemler ile burun estetik bir görünüme kazandırılabilir. Detaylar için mutlaka kliniğimize gelerek muayene olmanız gerekmektedir.

Kadınlar mı Erkekler mi Burun Estetiğinin Daha Çok Yaptırıyor ? 

Burun Estetiği Hastaları için ortalama eskiden kadınları ağırlığında idi. Ama Son Yıllarda bu oran yüzde 40 erkek yüzde 60 a kadar çıktı. Erkeklerin en sık yaptığı ameliyatlar arasında yer aldı. Bunların en başında jinekomasti ve saç ekimi ameliyatları gelmektedir. Bundan sonra ise, burun estetiği yerini alıyor. 

Bu Makale 173 kez Görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir