Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Çene Ameliyatı

Çene Ameliyatı

Çene ameliyatları spor yapmaya engel teşkil eder mi ?

Çene ameliyatlarından sonra hastalar normal yaşantılarına devam edebilirler. Kemik iyileşmesi ortalama 3 haftada tamamlanır ve kemik ameliyat öncesi gücüne 2-3 ay içinde ulaşmış olur. Dolayısıyla çene ameliyatı olmak spor yapmaya engel teşkil etmez.

Çene ameliyatlarında hangi durumlarda ortodontik tedavi gerekir ?

Çene cerrahisinde eğer alt ve üst dişlerin ilişkisinde yani ısırımda sorun varsa ameliyat öncesinde ortodontik tedavi(tel tedavisi) ve planlama süreci geçirilmesi gerekir. Dişler ameliyata hazır hale geldiğinde cerrahi işlem uygulanır. Bunun temel nedeni ise alt çene ya da üst çeneyi ya da her ikisini hareket ettirdiğimizde dişlerin birbiri ile olan ilişkisinin değişmesidir, ortodontik tedaviyle dişlerin temas noktaları ve ilişkileri mükemmel hale, ideal pozisyona getirilir.

Çene ameliyatlarında ki risk oranı nedir ?

Her ameliyatta olduğu gibi çene ameliyatlarında da tabii ki riskler söz konusudur. Ancak bu riskler diğer estetik-plastik cerrahi ameliyatlarından daha fazla değildir. Dolayısıyla abartılı bir endişenizin olmaması gerekir.

Çene ameliyatları sonrasında ne zaman işe dönebilirim ?

Çene cerrahisinde çok fazla ameliyat yer almaktadır. Basit törpüleme ve çene ucu cerrahisinde hasta 5-7 gün içinde iş yaşantısına dönebilirken, tek çene ya da çift çene ameliyatlarında bu süre 10-14 güne kadar uzayabilir.

Çene ameliyatları için bir doktorda aranacak en önemli özellik nedir ?

Çene cerrahisi ekip olarak yapılabilecek bir ameliyat olduğu için cerrahın birlikte çalıştığı ortodontisti olmalıdır. Ancak en önemli  özellik cerrah, çene cerrahisini seviyor olması ve bu konuda tecrübeli olmasıdır.

Çene ameliyatlarını devlet sigortaları veya özel sigortalar karşılar mı ?

Çene cerrahisi içerik olarak hem fonksiyonel ve hem de estetik bir ameliyattır. Devlet sigortalarının (SGK) bu tarz ameliyatları karşıladığını biliyorum ama özel sigortalarda poliçe koşullarına göre değerlendirme yapılması en doğrusudur.

Çene ameliyatı öncesinde ortodonti tedavisi şart mı?

Her zaman söylediğim slogan tadında şu şekilde açıklamam var; Çene cerrahisinde mükemmel netice elde etmek istiyorsak ameliyat öncesinde ortodontik tedavi ve planlama süreci geçirilmesi zorunludur.

Bunun tek istisnası çene ucu estetik ameliyatlarıdır, çene ucu ameliyatlarında ortodontik tedavi gerekmez.

Çene ameliyatları sonrasında ne zaman oral beslenebilirim ?

Çene ameliyatlarının hiçbirinde dişleri birbirine bağlamıyoruz, dolayısıyla bu hastalar ameliyattan 3 saat sonra sıvı gıdalar ile beslenmeye başlarlar. Sıvı gıda olmasının nedeni ise ağız içinde dikiş hattında yemek artıkları kalmasını istemediğimiz içindir. İkinci günden itibaren aşamalı olarak yumuşak gıdalar ve katı gıdalara geçiş yapılır.

Çift çene ameliyatının tek çene ameliyatından farkı nedir ?

Çene deformitesinin çok fazla olduğu hastalarda sadece alt ya da üst çene ameliyatı yani tek çene ameliyatı yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda hem alt ve hem de üst çeneyi aynı anda ameliyat ederek yani çift çene(DoubleJaw)  ameliyatı yaparak sorunu çözümleriz.

Çene Sorunlarından kaynaklanan konuşma problemleri var mı ?

Çene deformitelerinde eş zamanlı olarak ağız tabanı kas dokuları yani yumuşak dokularda etkileneceği için konuşma sorunları da (artikülasyon sorunları) ortaya çıkabilir.

Küçük bir çene büyütülebilir mi ?

Çenenin küçük olması da sık rastlanılan sorunlar arasındadır, kimi zaman DistraksiyonOsteogenezis yani çene uzatma yöntemi ile kimi zamanda konvansiyonel çene cerrahisi ameliyatları ile sorunu çözümleyebiliriz.

Bu Makale 730 kez Görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir