Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Endoskopik Karın Germe

Endoskopik Karın Germe

Endoskopik karın germe bir ameliyat tekniğidir. Hasta gurubu kısıtlı ve ihtiyaç halince kullanılan bir yöntemdir. Eğer hastadan deri fazlası alınmayacak ise, genelde uygulanır. Bir kere doğum yapmış olması da bu ameliyatın tercih edildiği durumlardır. 

Nasıl Yapılır

Bu işin kırılma noktası işlem esnasında karın bölgesine kamera sokulmasıdır. Böylece görerek ameliyatın yapılması ve karın kaslarının yeniden dizayn edilmesi işlemidir. Böylece az bir liposuction ile karın yağları alındıktan sonra kaslar üzerinden estetik girişimler yaparak, karın bölgesi düzeleştirilir. İşlem esnasında hasta uyur vaziyette olur. Hastane ortamında yapılır. Genel anestezi kullanılarak ameliyat gerçekleştirilir.

Kimler Endoskopik Yönteme Uygun Aday

Ameliyatı olacak kişinin bir kere çok fazla kilosunun olması şarttır. Aynı zamanda spor ile uğraşan ve deformitesi çok derin olmayan aşırı yağlanma ve deri gevşemesi olmayan hastalarda tercih edilmesidir. Kadın hastalarda sadece bir kez doğum yapmış olan kadınlarda ameliyat uygulanabilir. Bu yöntem ile doku çıkartılmayacağı için seçici bir hasta gurubuna bu işlem yapılır. Eğer bu yönteme uymuyor ise, klasik yöntemler ile yine hastanın karın bölgesine estetik olarak müdahale edilebilir.

Endoskopik Karın Germe Öncesi

Ameliyat öncesinde 2 hafta süre ile sigara içilmemesi istenir hastadan. Ayrıca kanı sulandıran ilaçlarında 2 hafta süre ile içilmemesi gerekir. Ameliyat öncesinde gece 12 den sonra hiçbir şey yiyip içilmemesi şarttır. Ameliyat öncesinde anesteziye karşı hastanın bir alerjisi olup olmadı test edilir. Bazı tahliller ameliyata girmeden önce yapılır. Bu hastaneye geldiğinizde ameliyat öncesinde rutin yapılan olan testlerdir. Bunun dışında yanınıza bir refakatçi ile gelmenizde fayda olacaktır. Anestezi aldığınız için o gün araba kullanmamanız gerekir.

Endoskopik Karın Germe Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyat sonrasında 3-5 saat sonra yiyecek içeceklere başlanır. Hafif hareketler ile yürümesi ve kişisel ihtiyaçlarının giderilmesi için ufak antremanlar yapılır. Hasta genelde aynı gün taburcu olur. Bazı istisnai durumlarda bir gece de kalması gerekebilir. Ameliyat sonrasında 3-4 gün sonra duş alınmasına izin verilir. 2 Hafta sonrasında hafif sporlara başlanabilir. Ağır ve karın bölgesini zorlayan sporlara ise, bir aydan önce başlanması doğru değildir. Kullanılması gereken bazı ilaçlar ile ameliyat sonrası daha konforlu geçer.

Bu Makale 168 kez Görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir