Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Karın Germe

Karın Germe

Karın germe ameliyatı karın bölgesinde oluşan sarkmaları ve aşırı yağlanmaları gidermek amacı ile yapılır. İşlem iki farklı şekilde yapılır. Birincisi mini karın germe dediğimiz sadece göbek deliği altından sezeryan kesisi dediğimiz alana kadar olan kısmıdır. Bir diğeri ise tam karın germedir ki burada tüm karın ve göbek hatta yeniden göbek deliğini tasarlayarak ameliyat yapılır.

Karın Germe Nasıl Yapılır

Karın germe  ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat hastane ortamında yapılır. Ameliyat sonrasında bir gün süre ile hastanede kalmak gerekir. Ameliyattan 5-6 saat sonra hafif eğzersizler ile karın bölgesine jimlastik uygulanır. Bu çok hafif olacak şekilde yapılır. Karın bölgesinde çeşitli nedenlerden dolayı deri sarkması meydana gelir. Bunların en başında hızlı kilo alıp verme gelir. Bir diğer ana neden ise, hamilelik sonrasında verilemeyen kilolardır.

Her iki ana neden dışında birçok neden vardır. Karın germe yaparken liposuction da sıklıkla uygulanır. Çünkü bölgede ki fazla yağların da dışarıya alınması gereken durumlar olabilir. Bunun dışında karın üzerinde ki bölge bollaştırılarak, aşağıya doğru gerdirilir. Sonrasında ise, fazla deri kesilerek aşa kısımla deri birleştirilerek dikilir. Bu dikiş sonrasında tekrar dikiş almaya gerek yoktur. Kendinden eriyen dikişler vasıtası ile dikişler kendiliğinden eriyerek düşer.

Liposuction Uygulaması

Karın germe ameliyatı yaparken bel simitlerinde yağlanma genelde oluyor. Burada da biz bu yağları liposuction yöntemi ile alarak, bel simitlerini inceltiyoruz. Bu ameliyatlara da kombine karın germe ameliyatları diyoruz. Liposuction yaparken bazen vaser veya lazer tekniğini de kullandığımız oluyor.

Her Hasta Karın Germe Yaptırabilir Mi

Belirli bir kilonun altında olan kişiler bu ameliyatı olabilir. Boyuna ve kilosuna göre bu değişiklik gösterebilir. Ayrıca spor ve diyet ile karın bölgesinde ki yağları eritmeyi başaramamış hastaları için ideal bir çözümdür. Bilinmesi gereken bir noktada bu ameliyat zayıflama ameliyatı değildir. Zayıflamak veya beden düşürmek için bu işlem yapılmaz.

Ameliyat Sonrası Normal Hayata Dönüş

Ameliyat sonrasında 2-3 hafta sonra normal hayata dönüş sağlanabilir. İşinize veya sosyal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Hiç ameliyat olmamış gibi spor ve ağır egzersizler yapmaya ise, ortalama olarak bir ay süre sonra başlayabilirsiniz. Bu süre öncesinde ağır kaldırma ağır sporlara yönelme ameliyatın başarısını etkiler. Dikişler ve dikim yerlerine zarar verebilir.

Ameliyatı Olmak İçin Yaş Sınırı

Ameliyatı 18 yaşını doldurmuş her hasta olabilir. Bu süre ideal ve kendi başına karar verme anlamında değildir. Vücudun gelişimini tam olarak tamamlanması beklendiği için bu yaş altı pek uygun görülmez. Bazı rahatsızlıktan veya genetik nedenlerden dolayı ameliyat olunması gerekiyor ise de, anne ve baba onayı ile bu ameliyat rahatlıkla olunabilir.

Karın Germe Sonrası Korse Kullanımı

Aslında ameliyat sonrasında hemen korse kullanımına başlayabilirsiniz. Zaten biz ameliyathaneden çıkarken bile bu korseyi taktırıp öyle hasta odasına alıyoruz. Kullanım süresi ise ameliyatın büyüklüğü ve doktorun belirlediği iyileşme süresine göre değişir. Bu korse ameliyatın izlerinin ve karın bölgesinin tam bir pürüssüzlük içerisinde olmasını için kullanılan çok faydalı bir giysidir.

Ameliyat Sonrası Kalan İzler

Karın germe ameliyatı tamamen izsiz yapmak mümkün değildir. Çünkü ten rengini almış bir iz mutlaka kalıyor. Ama kalıcı makyaj uygulamaları ile bu da giderilebiliyor. Bu ten rengini alma süresi ise ortalama olarak bir yıldır. Bu süre sonrasında çok belli belirsiz bir iz olur. Bir şeyi daha bilmenizi isterim ki, ameliyat öncesinde ki durumu ile ameliyat sonrasında ki durumunu hasta kıyasladığında inanın bu izi hiç kafanıza takmayacaksınız. Çünkü sonuçlarımız mükemmel oluyor.

Bu Makale 287 kez Görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir