Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Kulak Memesi Estetiği

Kulak Memesi Estetiği

Kulak memesi estetiği nedir ? 

Kulak memesi, kulağın alt kısmında ki kıkırdaksız yumuşak dokudur. Bu doku bazı hastalarda aşağıya doğru sarkık olabilir. Aynı zamanda enine de geniş olabiliyor. Boyutlar normalden de büyük olabiliyor. Bu gibi hastalara kulak memesi küçültme işlemi yapılarak, estetik olarak güzel bir görünüm kazandırabiliyoruz. Ameliyatlar klinik ortamında bile yapılabiliyor. İşlem için lokal bir anestezi uygulanıyor. Bu sayede işlem esnasında hastanın herhangi bir ağrı veya sızı duyması engellenmiş oluyor.

Ameliyat Nasıl Yapılıyor ? 

Ameliyat aslında çok basit. Kulak memesi ikiye katlandığında aldığı görünümü genelde vermek için “L” bir kesi atılarak fazla kulak memesi çıkartılıyor. Sonra yine “L” şeklinde bir dikiş atılarak işlem sonlandırılıyor. 2 kulak memesi de aynı simetri de olması için bazı asimetrik ayarlamalar yapılıyor. Bu çizim sonrasında işleme hemen geçilerek, ameliyat tamamlanıyor. Tamamen estetik bir görünüm kazandırmak için bu ameliyat yapılıyor. Onun dışında bir tedavi niteliği taşımıyor. Yani insana bu kulak memesi sarkıklığı tıbbi olarak bir zararı yok.

Kulak Memesi Ameliyatı ile Kepçe Kulak Tedavisi Aynı Anda Olur Mu ? 

Kulak estetiği dediğimizde bu iki ameliyat aklımıza gelen işlemler. Tabi bazı hastalarımızın hem kulağında kepçelik hemde kulak memesinde sarkmalar olabiliyor. Bu ameliyatların ikisini de aynı anda rahatlıkla yapabiliriz. Ameliyat süresi biraz uzayacaktır. Bu uzama ortalama 1 saat sürecektir. Dediğimiz gibi aslında bilen ve sıklıkla uygulayan hekimler arasında basit bir ameliyat.

Ameliyat sonrasında bir bandaj uygulaması yapılması gerekiyor. Bu bandajlar kişiye göre değişmek kaydı ile bir süre sonra çıkartılıyor. Ameliyat sonrasında 2 kere kontrol edilmesi gerekir. Bu kontrollere gelerek ameliyat sonrası sürecin konforu arttırılabilir. Bu kontroller sayesinde başarı oranı da ciddi bir oranda artış gösterecektir.

Kulak Memesi Estetiği Sonrası Kulak Eski Haline Döner Mi 

Kulak ameliyat sonrasında eski haline dönmez. Çünkü ameliyat esnasında kulak memesinden bir parça yumuşak deri alınarak bu işlem yapılır. Bu yüzden eski haline dönme olasılığı yoktur. Kepçe kulak ameliyatlarında ise, çok çok az da olsa kulak eski halini alabilir. Bu da hastanın vücut yapısı ile alakalıdır. Ama merek edilecek bir durum yok. Çünkü revizyon ameliyatları ile bu sıkıntı giderilebilir.

Bu Makale 365 kez Görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir