Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Liposuction

Liposuction

Liposuction; vücudun belirlenen bölgelerinden yağ alınarak o bölgeye şekil vermek için yapılan ameliyatlardır. Bu yöntem ile vücuttan belirli oranda yağ dokusu dışarıya alınır. İşlem işlemin yapılacağı bölgeye göre bir ameliyat süresi vardır. Genelde vücut dengesi bozulmayacak kadar bir miktar yağ vücuttan çıkartılmalıdır.

Liposuction Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Liposcution ameliyatı dediğimiz olay, yağ alınacak bölgeye serum fizyolojik sıvı verilerek yağların açığa çıkartılması ve sonradan vaser cihazı ile vücuttan alınması olayıdır. Bu işlem bir estetik ve plastik cerrahi hekimi tarafından yapılmalıdır. Hastane ortamında yapılır. Ameliyat olmadan önce hasta bazı testlere tabi tutulur. Eğer vücudundan bu ameliyatı olmaya bir engel yok ise, ameliyata alınır. İşlemin başarı oranı oldukça yüksektir.

Liposuction Sonrası Yapılacaklar

Liposction yapılan bölge eğer çok geniş bir alan değil ise, hasta aynı gün bile taburcu olabilir. Aksi halde ise en fazla bir gece hastanede gözetim altında tutulması gerekir. Ameliyat sonrasında kullanılması gereken korseler 3-4 hafta yine kullanılmasında fayda var. İlk hafta mutlaka devamlı takılması gerekir. Ama süre ilerledikçe gün içinde bazen çıkartmanızda bir sorun olmayacaktır. En Agresif kullanım ilk bir haftadır.

Lipuction ameliyatından sonra 1 ay gibi bir zaman geçtiğinde havuza ve denize girebilmemiz mümkündür. Ameliyattan bir hafta sonra yürüyüş ile spor yapmaya başlayabilirsiniz. 2 hafta sonra bunun yoğunluğunu biraz daha arttırabilirsiniz. Ameliyatın üzerinden 3-4 hafta sonra ise, istediğiniz sporu istediğiniz zaman istediğiniz şiddette yapabiliyor olacaksınız.

Liposuction Vücutta Ameliyat İzi Bırakır Mı ?

Liposuction ameliyatı yapılırken 3-4 mm lik minik kanül uçları kullanılarak vücuttan yağ çekilir. Bu da vücutta bir iz bırakmaz. Yani bir neşter vasıtası ile vücutta yarık olmayacağı için ameliyat izi kalmaz. Ve sizin liposuction ameliyatı ile yağ aldırdığınızı kimse anlamaz.

Liposuction Şekil Bozukluklarına Yol Açar Mı ?

Estetik kaidelere göre liposuction uygulaması yapılmaz ise, vücutta şekil bozukluğuna neden olabilir. Burada bu kötü sonuçla karşılaşmamak için mutlaka vücuttan alınacak yağ miktarının muayene bulgularına göre en uygun olan litreye göre yağ çıkartılmalıdır. Eğer bu rakamları aşarsak, vücutta engebeli girinti çıkıntılar ve çukurluklar oluşabilir. Çok fazla yağ almak o ameliyatı en güzel yapıyoruz anlamına gelmez.

Birde yanlış veya fazla yağ alınmış hastaların tekrar ameliyat olup düzeltilmesi işlemi var. Bu gibi durumlarda da revizyon ameliyatları ile şekil bozukluklarının giderilebildiğini belirtmek isterim. Yanlış yapılmış ameliyatın geri dönüşü ve düzeltmesi her zaman olacaktır.

Boya ve Kiloya Göre Yağ Alma Oranı Belirleme

Bize ulaşan hastalarımıza ilk sorduğumuz sorular boyu, kilosu, yaşı, doğum yapıp yapmadığı öğrenmek isteriz. Bu noktada boy kilo oranı veya vücut kitle indexi liposuction ameliyatının endikasyonunu belirlerken çok etkilidir. Örnek vermek gerekirse, 90 kiloluk bir hasta 1,50 boyunda ise, bu hastaya bence liposuction yapılmaması gerekir. Ama bu hastanın boyu 1,80 ise bu hasta bu ameliyattan çok fayda görebilir. Burada tek başına boy veya tek başına kilonun çok fazla bir önemi yok. Bunları kombine olarak değerlendirmek gerekir.

Rakamlar tutsa da yani 1,80 boyunda bir hastaya gel hemen ameliyatı yaparız demek de yanlış bir karar olacaktır. Çünkü 90 kiloya düşmeden önce birden 30 kilo vermiş olabilir. Bu gibi bir durumda da, vücudundan çok fazla deri sarkması olacağı için yine bir muayene sürecinden geçirilmesi gerekir.

Koltuk Altı Bölgesine Liposuction

Koltuk altı bölgesinden kastımız direk koltuk altında ki kıllı bölge değildir. Onun biraz aşağısı burada söz konusudur. Genelde kadın ve erkeklerde bu bölgede dikkat çekmez ama yağlanma olur. Erkeklerde jinekomasti ameliyatı esnasında kadınlarda ise, meme estetiği ameliyatlarında bu bölgeden yağ alınarak tam bir vücut uyumu sağlamak istiyoruz.

Liposuction ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

  • Liposuction ameliyatı kesinlikle bir zayıflama ameliyatı değildir
  • Liposuction yapılan bölgede çökme ve dalgalanma olur. Bu da kesinlikle yanlış bir tespittir
  • Liposuction yapılan bölgelerde uyuşukluk ve hissizlik kalıcı değildir
  • Liposuction olan her hastada emboli olur cümlesine kesinlikle yanlıştır. Çünkü olmaz
  • Liposuction ameliyatı sonrasında tekrar kilo alırsam yağlar vücudun başka bölgelerinde birikmez

Aynı Seansta Kaç Bölgeye Liposuction Yapılır ?

Vücuttan bir seansta 6lt üzerinde bir yağ alınması söz konusu değil ise, vücudun farklı alanlarında bir seansta yağ alınabilir. Yani aynı anda hem karın bölgesinden hem bacak bölgesinden hemde gıdı bölgesinden yağ alınabilir. Bu erkekler içinde geçerli bir uygulamadır.

Liposuction Sonrası Deri Dalgalanması

Biz bu ameliyatı yaptıktan sonra hastalarımızda böyle bir deri dalgalanması görmüyoruz. Çünkü bu olmasında diye çeşitli teknikler geliştirdik. Biz ameliyatı yaparken deri altında belirli bir yağ dokusu kalınlığı korunursa, ve bunun altında kalan yağlar dikkatli bir şekilde dışarıya alınırsa dalgalanma riski neredeyse sıfır dır.

Liposuction Sonrası Diyet

Liposuction sonrasında diyet yapılmasının çok doğru olduğunu düşünmüyorum. Alınan yağ miktarı ne olursa olsun ilk 10 gün hastanın kendini toparlayabilmesi için sağlıklı beslenmesi gerekir. Çok fazla abartmadan istediğini yiyebileceğini söylüyoruz. Ama 10 gün sonra artık yediğine içtiğine dikkat ederek ve yürüyüş şeklinde bile olsa spor yapmasını tavsiye ediyoruz. 4 hafta sonra spor salonlarında çalışma yapabilirsiniz. Hiç bir imkanınız elvermiyorsa bile mutlak yürüyüş yaparak spor yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu Makale 183 kez Görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir